Menü

Felnőttkori pattanások

Felnőttkori pattanások

Ha régen elhagytad már a tinédzser éveidet, akkor biztos lehetsz benne, hogy a pattanások nem a serdülőkor eredményei. Sok felnőtt korú nő és férfi küzd pattanásokkal, de a legtöbbjük nem tudja hogyan szabadulhatna meg tőlük. Pedig érdemes odafigyelni testünk jeleire, a pattanások arctérképe megmutatja milyen betegség lapul a pattanások kialakulásának hátterében. Ha szeretnéd megtudni miért alakulnak ki a pattanások, milyen hatóanyagokkal tudod velük felvenni a harcot és érdekel mit árulnak el a pattanások az egészségedről, olvass tovább.

 

Felnőttkori pattanások okai

Nem létezik olyan ember, akinek ne lettek volna soha pattanásai. Többek között azért, mert a pattanás kialakulásához vezető út egy természetes, mindenkinél fennálló folyamat. A faggyúmirigyek által termelt olaj a pórusok nyílásain keresztül jut a bőr felszínére, ott szétterülve pedig hidratálja az arcot. A gond akkor kezdődik, amikor a pórusokat elhalt hámsejtek eltömítik vagy a faggyú porral keveredik (plusz oxidálódik) és bosszantó fekete kis pöttyök, mitesszerek alakulnak ki. Innen már csak egy lépés a pattanás, ami a bőr nem megfelelő pH értéke és a baktériumok (Propionibacterium acnes) miatt alakul ki. Ez a baktériumtörzs felelős a pattanásokra jellemző vörös dudorokért.

A pattanások ilyen „egyszerű” kialakulása leginkább a serdülőkör idején, 12 és 22 éves kor között jellemző, mivel ilyenkor a hormonális változások miatt fokozódik a bőrben a faggyútermelés, nagyobb valószínűséggel tömődhetnek el a pórusok. Ha a pattanások későbbi életkorban is kialakulnak, akkor a probléma eredete más jellegű hormonális változás, életmódbeli tényezők vagy más betegségekben keresendő. Ezek a felnőttkori, visszatérő pattanások leggyakoribb kiváltó okai:

 

  1. Hormonális változások

A hormonok a serdülőkor elmúltával is befolyásolják az életünket, így a felnőttkori pattanások mögött is hormonváltozások állnak, leggyakrabban a menstruáció első napjaiban vagy a változókor idején. A hormonális okokból eredő pattanások kezelésre bevált módszer a fogamzásgátlók szedése. Azonban sok nő számol be hirtelen megjelenő pattanásokról, miután sok éves használat után (mondjuk családalapítás miatt) elhagyja a tabletták szedését. Ekkor van szükség igazán nagy önuralomra és kitartásra, hogy a bőrt újra egyensúlyba tudjuk hozni.

  1. Inzulinrezisztencia

Az inzulinrezisztenciát a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is szokták nevezni. Az állapot lényege, hogy a sejtek rezisztenssé válnak az inzulinnal szemben és olyan jellemző panaszok jelennek meg, mint például az aknék, zsíros bőr, túlsúly, menstruációs zavarok, meddőség, hajhullás és fokozott szőrnövekedés férfiakra jellemző területeken (bajusz, szakáll). Ha ilyen tüneteket tartósan tapasztalsz feltétlenül fordulj orvoshoz, mert akár meg is előzheted a diabetes kialakulását.

  1. Életmódbeli okok

Régóta ismeretes, hogy különböző ételek „pattanás provokáló” hatással bírnak, mint például az olajos magvak, túl zsíros, fűszeres ételek, de a tej és a csokoládé is ide sorolhatók. A bőrtünetek, amiket okoznak nem allergiás reakciók, így allergia vizsgálatra nincsen szükség.

Talán azt is észrevetted már, hogy stresszesebb időszakokban (közeledő határidő, munkahelyi konfliktusok, vizsgák) gyakrabban lesz pattanásos a bőröd. Próbálj meg ilyenkor kicsit félrevonulni, relaxálni és csökkenteni a stresszt az életedben. A dohányzás is hajlamosító tényező, így jobb erről is leszokni.

  1. Bőratka

A bőratka (Demodex brevis) egy szabad szemmel nem látható élősködő, amely a szőrtüszőkben él és faggyúval táplálkozik. Mivel csak mikroszkóp alatt látszódnak, jelenlétükre az általuk okozott bőrtünetek utalnak. A bőratka egyik baktériuma a Bacillus oleronius tehető felelőssé a foltos, vörös, gyulladt bőrért. A demodex atka több elhúzódó bőrprobléma okozója, úgymint rosacea, aknés- pattanásos bőr. Még több segítséget a rosaceás bőr kezeléséhez itt adunk.

A bőratka baktériuma annak pusztulását követően jut a bőrre, meglehetősen gyakran mivel egy bőratka életciklusa mindösszesen 14-28 nap. Mindennek tetejében a bőratka gyorsan is szaporodik, átlagosan 12-14 petét rak le a faggyúmirigyekben, így megfelelő kezelés hiányában a bőratka utánpótlás garantáltan biztosított. Ha úgy véled bőratka áll pattanásos arcbőrünk hátterében, ne kezdj öngyógyításba! Keress fel egy szakembert és végeztess atka-szűrést, hogy biztos legyél a dolgodban. Ezt követheti majd egy bőrflóra helyreállítását célzó kezelés sorozat, aminek a részeként otthon gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású készítményeket alkalmazhatsz.

 

Neogence mitesszer és pórustisztító szérum

 

Pattanás elleni hatóanyagok

A pattanások ellen három területen veheted fel a harcot: pórusok eltömődésének minimalizálása, P. acnes baktériumok elszaporodását segítő környezet megszüntetése, gyulladás csökkentése. A felsorolt hatóanyagok mind valamelyik vagy akár több területen is bevethetők.

Szalicilsav: gyulladáscsökkentő hatása mellett, gyorsítja az epidermis (felhám) megújulását, így a faggyúmirigy járatai nem tömődnek el és gyorsabban képződik új hámréteg. vagyis több ponton is hátráltatja a pattanások keletkezésének folyamatát. A leghatásosabb ma ismert összetevő a pattanások és miteszerek ellen.

Ajánlott kozmetikum:

 

Azelainsav: szaknyelven Potassium Azeloyl Diglycinate (PAD) gátolja az aknét okozó baktérium (P.acne) elszaporodását ezáltal megszünteti a gyulladt pattanások legfőbb kiváltó okát, emellett remek gyulladáscsökkentő hatású is. Sőt, fokozott bőrérzékenység vagy például rosacea esetén is szuperül beválik. Azelainsavhoz hasonló hatóanyag a benzoyl peroxide (BP), viszont erősebb és sok esetben szárító hatású. Tudd, hogy EU-s szabályok szerint a BP tartalmú kezelések csak a patikákban kaphatók, így itthon gyógyszertárban tudsz ilyen hatóanyagú krémet beszerezni. Csak legvégső esetben nyúlj ehhez a hatóanyaghoz, mert amellett, hogy szárítja a bőrt, tartós használata öregít is. Ha a természetes összetevők fontosak számodra ugyanakkor cél a gyulladás megszüntetése használj teafaolaj kivonatos készítményeket. A teafaolaj általános fertőtlenítőszer, gombák és baktériumok hatásos ellenszere.

Ajánlott kozmetikum:

  • Neogence miteszer- és pórustisztító szérum: összetevői között megtalálható az azelainsav (PAD), a pórusok belsejében oldaja fel a szennyeződéseket, belülről megtisztítva azt.
  • Narüko pattanás elleni koncentrátum teafa olajjal: 2% szalicilsav tartalmával képes a pórusok belsejében hámlasztani, belülről tisztítani. 2,5% zinc oxide az elhalt hámsejtek kíméletes eltávolításáért, peeling hatóanyagként szolgál. A teafaolaj és allantoin gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő tulajdonságokkal bírnak.

 

Zinc PCA: a túlzott olajtermelést kozmetikumokkal nehéz visszafogni, de kicsit belenyúlhatunk a folyamatokba azzal, hogy a zsírtermelést szabályozó egyik fontos enzim működését blokkoljuk például Zinc PCA (cink pyrrolidone carboxylic acid) hatóanyaggal. A cink önmagában a pattanások ellen hatásos gyulladáscsökkentő, a PCA (egy aminosav származék) előnyeit ötvözve pedig képes csökkenteni a bőr faggyútermelését.

Ajánlott kozmetikum:

  • Narüko bőrnyugtató arclemosója tefaolajjal: megtalálható benne a pattanások ellen hatásos gyulladáscsökkentő, faggyútermelést szabályozó és hidratáló aminosav származék, a Zinc PCA. Pattanás elleni hatóanyagaival megakadályozza a pattanások kialakulását, lerövidíti a meglévő pattanások gyógyulási időtartamát, összehúzza a pórusokat. 0,5%-os koncentrációban tartalmaz szalicilsavat. A nagylevelű csodamogyoró kivonat – Phytoferulin segítségével csökkenti a pattanások és gyulladások által okozott kellemetlen érzést, halványítja a piros foltokat, gyorsítja a gyógyulási folyamatot.

 

Retinol: a retinol (A-vitamin) legismertebb és legfontosabb tulajdonsága, hogy serkenti a bőr saját kollagéntermelését, ami a feszesebb bőrhöz elengedhetetlen. Serkenti sok bőrben lévő vízmegkötő anyag termelődését, biztosítva ezzel a bőr hidratációját. A pattanás elleni küzdelemben pedig úgy vesz részt, hogy szabályozza a bőrsejtek osztódását, felgyorsítva ezzel a felső hámréteg megújulását.

Ajánlott kozmetikum:

 

 

Niacinamide: más néven B3-vitamin. Önmagában nem tudja a pattanásos bőr problémáit megoldani,  de bármilyen más pattanás elleni hatóanyaggal kombinálva (például Zinc PCA-val) már hatásos a faggyútermelés normalizálásában és gyulladáscsökkentésben. Ellenben remekül képes a pórusok ernyedt falát (ami a túlzott faggyútermelődés és eldugulás hatására válik túlságosan rugalmassá) normalizálni. Hab a tortán, hogy antibakteriális tulajdonságai is vannak, kifejezetten jót tehet rosacea vagy ekcéma esetén.

Ajánlott kozmetikum:

 

 

Ne feledkezz meg ezekről sem

Hámlassz rendszeresen, hogy távol tartsd a pattanásokat a bőrödtől. A hámlasztás előnyei:

  • Eltávolítja az elhalt hámsejteket, üdébb, ragyogó bőrképet eredményez
  • Tisztán tartja a pórusokat, csökkennek a pattanások
  • Halványítja a foltokat (napfolt, májfolt, pattanás utáni foltok)
  • Kiváltja a bőrradírt, amit gyulladt, pattanásos bőrön nem javallott alkalmazni
  • Elősegítik a hatóanyagok hatékonyabb bőrbe jutását

Hámlasztó kozmetikumok: NARÜKO mandulasavas hámlasztó koncentrátum vagy mandulasavas fátyolmaszk.

Sok esetben előfordul, hogy a pattanás után hegek, foltok maradnak az arcon. A hibák eltüntetésére alkalmazz C-vitaminos készítményeket, mivel az aszkorbinsav kifejezetten hatékony a folthalványításban. Egy folthalványító szérummal és C-vitaminos fátyolmaszkkal már jó eredményeket érhetsz el ezen a téren. A C-vitamin jótékony hatásáról olvasd el korábbi cikkünket .is.

 

Zsíros, pattanásos bőr esetén ne ess abba a hiába, hogy szárító kozmetikumokat alkalmazol nagy mennyiségben. Ha kiszárítod a bőrödet, az vészreakcióként még több olajat kezd el termelni, hogy pótolja a bőr nedvességtartalmát. Te pedig újra kiszárítod és így tovább. Egy jól megválasztott hidratálóval megakaszthatod ezt az ördögi kört. A NARÜKO vörös árpás hidratálójával több legyet ütsz egy csapásra:

  • eltávolítja az elhalt hámsejteket, tehát a pórusaid nem tudnak a faggyúval keveredni és eltömődni
  • halványítja a foltokat, így a korábbi nyomkodás nyomai eltüntethetők
  • hidratál és segít a bőr nedvességtartalmának megőrzésében

 

Kosárba

 

Beszédes jelek – a pattanás helye többet elárul, mint gondolnád

Az arcdiagnosztika egy ősrégi tudomány, ami az arcbőr elváltozásaiból képes az egyén fizikai állapotára vagy betegségekre következtetni. A hagyományos kínai gyógyászat szerint a pattanások nem véletlenszerűen jelennek meg az arcodon, hanem elhelyezkedésük elárulja, melyik belső szerveddel lehet valamilyen probléma. Az arcon minden terület egy-egy belső szervet szimbolizál és a megjelenő bőrhibák ezeknek a szerveknek a problémáit jelzik (arctérképnek is nevezhetjük). Mint sok esetben, itt is a hosszan fennálló, gyakran visszatérő jelenségek esetében érdemes az elmélet nyomán orvoshoz fordulni és nem rögtön az ördögöt a falra festeni. Lássuk mit szeretne veled közölni a tested, ha gyakran ugyan ott hoz létre pattanásokat az arcodon:

 

Állkapocs vonal

Az állvonalon megjelenő pattanások különösen jellemzők a nőknél, mivel ez a terület jelzi a nemiszervekkel, hormonháztartással kapcsolatos gondokat. Az itt megjelenő pattanások a hormonális egyensúly felborulását, hormonrendszer változásait jelzik. Az ebből eredő pattanások megjelenését fogamzásgátló tablettával vagy más hormonkészítmények szedésével visszaszoríthatod. Elsőként azonban próbálkozz megfelelő alvással és elegendő vízfogyasztással, valamint a téged érő stressz csökkentésével.

Homlok alsó és felső része

A hajvonalnál megjelenő pattanások az emésztés, illetve hólyag túlterheltségére utalnak. Egyszerűen előfordulhat az is, hogy túl sok hajlakk kerül a hajtövekre ezen a területen vagy nem tisztítod meg elég alaposan a homlokodat az alapozótól és ezzel tömíted el a pórusaidat. Azonban ha a homlokod alsó felén, a szemöldök környékén jelennek meg a pattanások érdemes megfigyelned, hogy a szíved tökéletesen működik-e.

Fülek

A fülön megjelenő pattanások a vesék túlterheltségét vagy nem megfelelő működését jelzik és akár közvetlen következményei lehetnek a kiszáradásnak. Segíteni a helyzeten méregtelenítéssel, megfelelő folyadékfogyasztással, a túlzott só- és koffeinbevitel csökkentésével tudsz.

Orcák

Az orcák felső részén észlelet pattanások, illetve piros kiütések a tüdőt érő stresszt jelzik. Ez lehet egyszerű légszennyezettségtől, füsttől azonban kialakulhat dohányzástól vagy krónikus légúti megbetegedések jeleként is. Fog- illetve ínyproblémát sejthetsz az orcák alsó részén megjelenő pattanások hátterében. Elsődleges ilyenkor a megfelelő szájhigiénia kialakítása és az esetlegesen rossz fogak rendbetétele.

 

Ha szeretnél a gyógyulás útjára lépni, akkor elsődleges a gyulladt bőrfelület kezelése, amely több hétig is eltarthat. A hosszan tartó eredmény érdekében érdemes megkeresni a gyulladás kiváltó okát és azt megszüntetni, hogy ne csak felületi kezelést és vészmegoldásokat hajts végre. Légy kitartó és következetes, szakértő tanácsokért pedig ne felejtsd el felkeresni a SzépségCenter blogját.


Csatlakozz a több mint 7.000 tudatos nőhöz, aki egyedi ajánlatokban részesül és elsőként értesül akcióinkról, újdonságainkról, hetente frissülő szakértői cikkeinkről. 

 

Keresés